Годен за терористически акции

Годен за терористически акции

Асен Николов


Към един часа следобяд на 18 март 1931 г. стражарят на село Извор махала, намиращо се само на 2–3 километра от границата с Югославия, довежда при граничарите в съседното с. Големаново, симпатичен млад мъж, нисичък, но як и набит, чернокос, с кестеняви очи и изпъкнали скули, избръснат, прилично облечен в градски дрехи и със спортно палто. Късно предната вечер той бил задържан в селото, пред стражаря признал, че иска да бяга през границата и му предал заредения си маузер.
Младежът веднага е откаран в гр. Кула, където началникът на 23 пограничен участък възлага на капитан Ангелов да произведе дознание. В показанията е записано:

Казвам се Асен Николов, родом от с. Пресек, околия Трънска, окръг Софийски, на 26 години, неженен, по занятие хлебар, на постоянно местожителство в гр. Кюстендил, източно православен, българин, български поданик, под съд и следствие не съм бил.
На 17 март т.г. през нощта бях пристигнал в с. Извор махала,
Кулско, с цел да премина по незаконен начин границата, за да отида в Югославия, гр. Зайчар – с разузнавателна мисия, с която съм натоварен от В.М.Р.О. като нейн член.

По-нататък Николов твърди, че е пристигнал във Видин с влак от София, след което с маршрутния автомобил до Кула и оттам тръгнал пеша към Връшка чука на границата, но към 21 часа решил да се отбие в Извор махала, където почти веднага бил арестуван. Нощта прекарал в селото и на следващия ден към обяд бил заведен в подучастъка на граничната стража в с. Големаново. Пистолетът бил негов собствен. Отказва да говори за поставената му разузнавателна задача.
Капитан Ангелов обаче добавя в дознанието:

[...] Дали е изпратен с разузнавателна задача, както твърди, също поражда съмнение, защото облечен е с нови дрехи – цивилно облекло, оставил се е да бъде обезоръжен и отведен в с. Големаново от селски стражар, който е бил без оръжие, което му е давало възможност да избяга от страната и да продължи разузнавателната си задача, ако има такава, а не при първата пречка, създадена му в наша територия, да се откаже от мисията си.
Казва, че е пристигнал в гр. Кула, без да бъде запитван от когото и да било, което не е възможно, понеже административните власти в гр. Кула редовно проверяват пристигащите пътници с автомобилите, пък и проверено в околийското управление се установява, че на 17 т.м., когато е пристигнал автомобилът, с който твърди, че е пристигнал и той, е бил проверен от стар[ши] полицейски стражар Братоев, който каза, че освен пътниците, които са пристигнали и които са били всичките от гр. Кула, други лица не е имало. Облеклото му е чисто и ново и ако е действително пътувал нощта на 17 т.м., както твърди, то той ще[ше да] бъде доста изцапан, понеже пътищата за сега са силно разкаляни, тъмнината ще[ше да] му пречи да подбира по отцедените места, а пък той се яви в участъка с доста чисто облекло.

Асен Николов е освободен, но съмненията на кап. Ангелов са били основателни. Всъщност пред граничните власти е разиграно представление (вероятно не без участието на стражаря от с. Извор махала) за „провалено“ преминаване в Югославия, а целта е била да се прикрие успешното завръщането оттам на белградския атентатор.
Прикриващото мероприятие и създаването на алиби не са били излишни. По същото време началникът на отдел Държавна сигурност изпраща до околийските началници в Годеч и Трън шифровата телеграма 20858 от 18 март 1931 г.:

По заповед Директора на полицията задръжте и изпратете в Дирекцията лицето Асен Николов, роден село Пресека, Трънско.

Причината е, че докато в гр. Кула се провежда дознанието срещу Асен Николов, а в Годечко и Трънско е започнало издирването му, вестниците вече са съобщили за извършения предния ден атентат в югославянската столица и са разпространили съобщението на информациона агенция „Авала“, публикувано и от БТА:

„Белград, 17 март (Авала). Тази сутрин между 4 ч. 45 м. и 5 ч. 20 м. станаха три слаби експлозии: първата пред недовършената сграда на Министерството на съобщенията, близо до гарата, където експлозивът бе поставен в един малък пакет, скрит между строителните материали; втората на 200 метра по-далеч на същата улица, където адската машина бе сложена в един сандък за смет; третата 120 метра по-далеч на ъгъла на същата улица и ул. ,,Зрински“. Понеже полицията откри на това место под сандъка за смет един подозрителен пакет, повикан бе един експерт, който се готвеше да разгледа пакета. В това време стана експлозия, която рани тежко експерта майор Рекалов. [Майор Леонид Й. Рекалов умира от раните си на следващия ден. Той е руски емигрант, офицер белогвардеец, постъпил на служба в сръбската армия. – Б.м.] На същото място бе открита една кошница [В сръбския текст „зимбил“, плетена торба. – Б.м.], която е служила вероятно за пренасянето на адските машини. Според получените досега резултати от следствието, изглежда, че някои лица са пристигнали с влака, поставили са експлозивите и са заминали по същия път, което дава основание да се вярва, че се касае за един акт, имащ характер на проста демонстрация. Материалните щети са нищожни, понеже експлозиите станаха на открито в много широки улици. (БТА)“

[...]

Есто Везенков, по онова време студент, един от учредителите на Съюза на младежите от Западните покрайнини, в мемоарите си след години създава запомняща се, почти кинематографична картина, която няма нищо общо с реалността, но задава и въпросите, които неизбежно са вълнували всеки, докоснал се до тази тема, и които въпроси изглежда ще останат без еднозначен отговор.
„Наема каруца с едно конче, натоварва я със сено, подрежда в него карабината, бомбите, мунициите си и тръгва бавно към Трън, за да мине границата нелегално някъде по ждрелото на Ерма. Трудно можем да си представим какви мисли са го вълнували и на какво точно се е основавало решението му да се обрече на сигурна смърт. Той съвсем не беше празна глава. Всички в тези среди го познаваха и легенди се разказваха отвъд границата за неговата интелигентност, изключителна съобразителност, за неговата твърдост и смелост. Обичаха го, подчиняваха му се. Имаше нещо магнетично в умението му да убеждава и да командва...
Така че той решава да отиде на сигурна смърт, и то съвсем съзнателно. Защо?
Загадка остана този човек за всички, които го познаваха.“

[...]

Асен Николов не е бил съден в Белград. Югославянските власти през 1936–1937 г. не са имали интерес от публичен съдебен процес, а и не им е бил необходим. А. Николов вече е имал издадена смъртна присъда от 1931 г. за неосъществения атентат на нишката гара. Трябвало е само да бъде изпълнена.
Какво е ставало в Белградския затвор в продължение на повече от осем месеца, засега остава неизвестно. „Народната мълва уверява – пише Есто Везенков, – че в затвора [Асен Николов] като Левски опитал да разбие главата си в стената.“

Асен Николов е обесен на 16 март 1937 г. в Белградския затвор.
На същата дата новият български посланик в Югославия г-н Иван Попов поднася венец и се покланя пред гроба на крал Александър І Караджорджевич на хълма Опленац.

Дори и след смъртта на Асен Николов българската полиция е нащрек щом чуе името му. През юни и юли 1937 г. в София и Кюстендил се разпространява като позив нелегално отпечатан на циклостил некролог по повод три месеца от гибелта му. Полицаите се хвърлят да конфискуват некролозите, започват дознания, разпити и обиски, които продължават чак до декември. Но малкото спасени „траурни листове“ заживяват свой живот. Укривани и съхранявани като реликва, на тайни срещи между доверени хора с трепет са докосвани и жадно е поглъщана всяка дума…







































Тоз, който падне
в бой за свобода –
той не умира…

Преди три месеци в Белград загина великият апостол на свободата

АСЕН НИКОЛОВ

Неговите безсмъртни подвизи не се знаят от българите, които са скъсали с борбата и живеят безсмисления живот на еднодневките. За българите от поробените краища обаче делата на Асен са цяла епопея.
Скромен, тих, но делови и безстрашен като Левски, той остави зад себе си грамаден революционен актив, който ще обезсмърти името му навеки.
След време, когато дните на предателството и пораженството отминат, когато юдите, които днес така лекомислено продават всичко българско, бъдат заклеймени с печата на презрението – името на Асен ще блести, обкръжено с ореола на безсмъртието и приказките за неговите безстрашни подвизи ще се носят като легенда от уста на уста по всички краища на РОДИНАТА.
Ние, бойните му другари, скланяме глава пред неговата мъченическа смърт и даваме обет, че ще продължим да вървим все така твърдо и неуклонно из светлия му път.
Слава, вечна слава на безсмъртния революционер и велик апостол на свободата.

От другарите му

Няма коментари: